Çeşme’de imarsız koydaki izinsiz proje satışa çıkarıldı

İzmir’de rant salgını hız kesmiyor. Turistik ilçeler arasında yer alan Çeşme Ovacık’taki doğal sit alanında kalan ve ücretsiz halk plajı şeklinde kullanılan Gücücek Koyu rezidans tehlikesi altında… Çeşme’nin en gözde doğal alanlarından olan Ovacık Mahallesi, Gücücek Koyu geçen yıl olduğu gibi bu yıl da rantçıların göz diktiği adres oldu.

Denize sıfır projedeki konutlar 6 katlı. 

İzmir merkezli Biva Gayrimenkul Şirketi, yasalara aykırı biçimde 6 katlı kaçak apartman projesi hazırladı. Tasarladığı 1 + 1 ultra lüks suit daireleri satışa çıkardı. Şirket, “Hayallerinizdeki denize sıfır yaşamı Çeşme’de gerçeğe dönüştürün” ifadesiyle vurgu yaptığı alandaki deniz ve kumsalı da özel plaj olarak proje dahilinde gösterdi.

DAİRE FİYATLARI DUDAK UÇUKLATTI: Şirket, her bir dairenin satış fiyatının peşin 130 bin dolar, taksitle 137 bin 500 dolar olduğunu açıkladı. 

GÜCÜCEK KOYU İMARA KAPALI

Oysa söz konusu bölge Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı içinde. Sakız Enginarı, Ovacık Kavunu ve çok sayıda endemik bitki barındıran Doğal SİT kapsamındaki bölge Tapu Kadastro kayıtlarında tarla vasfında tarım alanı olarak yer alıyor. Konut yapılaşmasına tamamen kapalı. Anayasaya göre de deniz ve kıyılar kamuya ait. Ayrıca Gücücek Koyu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından beş yıldızlı halk plajı statüsüne alınmış durumda. Bu girişim doğayı koruma hassasiyetine sahip yurttaşların tepkisini çekti. Ekoloji hareketi temsilcileri, protesto dilekçeleri yazdığı ilgili bakanlıklara rant projesine onay verilmemesi çağrısında bulundu.

Satışa çıkarılan izinsiz proje bu koya cepheli olacak.

Gücücek Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Avukat Seher Gacar, SÖZCÜ’ye şu açıklamalarda bulundu:

“Burası, her biri 15 dönümün üstünde üç parselden oluşuyor. Denize sıfır konumda ve bazılarının içinde zeytin ağaçları da bulunuyor. Biva Şirketi geçtiğimiz mart ayında bu parsellerden birini satın aldı. Ancak iki parselin tapu devir işlemi halen gerçekleşmedi. Yani şirket tam olarak yasal malik dahi değil ama satış yapıyor. Hatta satışlara başlayan Biva Şirketi, inşaat projesi için de henüz Turizm Bakanlığı’na resmi başvuru bile yapmış değil. Rezidans adlı konut projesini ilan eden şirket hangi yüzle turistik tesis başvurusu yapacak, merak ediyorum. Şirket yönetiminin kendisini devlet kurumlarınızın yetki ve iradesinin üzerinde görmesi ve göstermesi hukuka da devlete de açıkça saygısızlıktır” dedi. Gacar, “Halkımızın bu koy için hassasiyeti büyük. Gezi Parkı’na alışveriş merkezi yapmak neyse Gücücek Koyu’na rezidans yapılmak istenmesi de odur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x