İstinaf, dev holdingin veliahdına verilan 19 yıllık hapis cezasını onadı

Halktv.com.tr/ÖZEL
Bursalı iş insanı Ertan Sayılgan’ın temelini attığı Kervansaray özellikle 1990’lı yıllarda güçlü bir konuma geldi. Grubun, tekstil sektöründe başlayan yatırımları zaman içinde turizme kaydı. Çeşitli illerde açılan 10’u aşkın Kervansaray oteli sektörde güçlü bir konuma geldi. Ancak, bir süre önce aile üyeleri arasında büyük bir kavga baş gösterdi. Kardeşler bir birlerini suçladı.

Baba Ertan Sayılgan’ın vefatı sonrası yaşanmakta olan kavgalar daha da büyüdü. Zeynep Tümer, kardeşi Selim Sayılgan’a karşı açtığı ve Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada önemli bir karar çıkmıştı.

KENDİSİNİ MİT’Çİ OLARAK TANITTI
Anılan mahkemede görülen davada, Selim Sayılgan, şirket varlıklarını kendi lehine azaltmakla suçlanmıştı. Kervansaray Yatırım Holding AŞ bünyesindeki 6 otelin, Sayılgan’ın kontrolündeki International Kervansaray ile yaptığı kiralama sözleşmesinde sahtecilik yapıldığı öne sürülmüştü.

Yapılan şikayet üzerine Selim Sayılgan, Ankara’daki bir noterde başkatip olarak görev yapan Hasan Tokmak ile, kendisini MİT mensubu olarak tanıtan Hüseyin Kara hakkında açılan davada üç kişiye de hapis cezası çıktı.

SAYILGAN: BANA KUMPAS KURDULAR
Yapılan yargılamada Hasan Tokmak, “Sahte işlem ve rüşvet almam söz konusu değil” derken Selim Sayılgan ise “Zeynep Tümer Toygar ve Hüseyin Kara kumpas kurmuş ve iftira atmışlardır” dedi.

Tanık olarak dinlenen İbrahim Özbudak ise, Hüseyin Kara’nın, Selim Sayılgan’dan ayrıldıktan sonra bu kez, Zeynep Tümer ve damadı Toygar Yedigöz ile temasa geçtiğini ifade ederek “Ben, Hüseyin Kara’ya bunu neden yaptığını sordum. Selim Bey ile ters düştüğünü, Toygar Bey ile anlaştığını, Toygar Bey’den para aldığını söyledi. Ben de bunu Selim Beye ilettim” ifadelerini kullandı.

ÜÇ SANIĞA DA HAPİS CEZASI
Yapılan yargılama sonrası Noter Başkâtibi Hasan Tokmak, rüşvet almak ve resmi evrakta sahtecilik yapma suçundan toplam 10 yıl 11 ay hapis cezası aldı. Hüseyin Kara iki ayrı suçtan 8 yıl hapis cezası alırken, Selim Sayılgan ise üç ayrı suçtan 19 yıl hapis cezası aldı.

VERİLEN CEZALAR ONANDI
İlk derece mahkemesinin verdiği karar İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesi, 13 Haziran tarihli kararı ile, ilk derece mahkemesinin verdiği tüm sanıklar yönündeki kararı onadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x