Kurban Bayramı’nda kiralık araç fiyatlarına talep arttı: Fiyatlar iki katına çıktı

İHA

Yurt genelinde bayram heyecanı başladı.

Kurban Bayramı’nı memleketinde geçirmek isteyen veya bayramda araçsız kalmak istemeyenler, kiralık araçlara yöneldi.

Araçların bayram rezervasyonları yüzde 90’ı aşarken, kiralama firmaları taleplere yetişmeye çalışıyor.

Yurt dışından gelen tatilciler fiyatları artırdı

Bayramın yaklaşmasıyla araçlarında fiyatı iki katına çıktı. Fiyatlar, araçların marka ve modeline göre farklılık gösterirken ekonomi sınıfı araçlar günlük bin 500 TL’den, üst sınıflar ise 3 bin TL’den başlayan fiyatlarla kiralanıyor.

Fiyatlar gün geçtikçe tırmanırken yurt dışından gelen tatilcilerin de yoğunluğu artırdığı öğrenildi.

Güvenilir firma uyarısı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndaki kiralama firmasında görev yapan Harun Taşdemir (28), bayram öncesi ciddi manada bir yoğunluk yaşandığını söyledi.

Araçlarıyla uzun yola çıkacaklara uyarılarda bulunan Taşdemir, mağdur olmamak için mutlaka güvenilir firmalardan kiralama yapılması gerektiğini söyledi.

“Üst segmentler 3 bin liradan başlıyor, gittikçe daha da fiyatlar artacak”

Taşdemir, “Şu an yüzde 90’ın üstünde bir yoğunluk var. Memleketlerine gitmek isteyenler olsun, tatil bölgelerine gitmek isteyenler olsun bayağı bir yoğunluk var. Bayram tatiline yurt dışına gelen misafirlerde eklenince yoğunluk daha fazla artıyor. Şu an ekonomik sınıfta bir araç, günlük bin 500-bin 750 TL civarı seyrediyor. Tabii bunun güvence paketleri hariç. Üst segmentler 3 bin liradan başlıyor, gittikçe daha da fiyatlar artacak. Vatandaşlarımız mutlaka kurumsal firmalardan araçlarını kiralasın. Sonuçta bu araçlarla uzun yola çıkacaklar. Kimse istemez; ama illa sorun olabiliyor araçlarda. O yüzden, bir sorun olduğunda muhatap bulabileceği firmalardan kiralamalarını tavsiye ederim.” dedi.

“Sıkıntılı araçlar kiralayabilirler”

Kurumsal olmayan firmaların araçlarında sorunların yaşanabileceğini söyleyen Harun Taşdemir, şöyle devam etti:

“Kurumsal olmayan kişi veya firmalar, sıkıntılı araçları size kiralayabilirler; yani gizli, ayıplı diyelim. Örneğin; arabanın motorunda bir sorun oluyor; ama siz ilk başta fark edemiyorsunuz. 200-300 kilometre gidiyorsunuz ve motor ciddi sorunlar çıkartabiliyor. Ondan sonra bütün motorun masrafını kullanıcıya yüklüyorlar. Size masraf çıkartıyorlar.”

“Doluluk oranı yüzde 80-90’ı buldu

Bir başka araç kiralama firmasının görevlisi Umut Durdu da şu ifadelere yer verdi:

“Bayram yoğunluğu var. Doluluk bizde yüzde 80-90’ı buldu. Yurt dışından da müşteriler geldiği için daha fazla yoğunluk var. Rezervasyonlarımız bizim dolu şu anda. Araçların hazırlıkları yapılıyor.”

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x