Sinan Ateş dosyasına bakan kritik savcılar kararname ile dağıtıldı: Başsavcı vekiline tenzili rütbe, savcıya Diyarbakır Çınar’a atama

T24 Ankara

HSK’nin yaz kararnamesinde, suikast sonucu öldürülen Sinan Ateş cinayeti dosyasına bakan savcılara ilişkin atamalar dikkat çekti. Ateş cinayetine ilişkin, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ı şüpheli olarak dosyaya kaydeden ve kritik bilirkişi raporunu dosyaya kazandıran Ankara Başsavcıvekili Durdu Özer, tenzili rütbe ile Ankara İstinaf Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığına atandı. Başsavcıvekili iken ‘düz savcı’ olarak atanan Durdu Özer’in yanı sıra, yine Ankara Adliyesi’nde Sinan Ateş dosyasında görev yapan savcı Durmuş Ali Kaya da Ankara’dan Diyarbakır Çınar Savcılığı’na gönderildi. Ayrıca, 7 kentin başsavcısı da tenzili rütbe ile Yargıtay’a atandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanlığı’nın yaz kararnamesi yayımlandı, hakim ve savcıların yeni atamalar ve görev yerleri açıklandı. Adli yargıda 4 bin 9 hakim ve savcının görev yerinin değiştirildiği kararnamede, 30 Aralık 2022 Ankara’da suikast sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş dosyasına bakan savcılara ilişkin atama dikkat çekti. Cinayet dosyasındaki kritik aşamalara imza atan Ankara Başsavcıvekili Durdu Özer, kararnameyle tenzili rütbe alarak Ankara Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi savcılığına atandı. Kararnameyle, Ankara Adliyesi’nde Sinan Ateş dosyasında görev yapan savcı Durmuş Ali Kaya da Ankara’dan Diyarbakır Çınar Savcılığı’na atandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ile önceki başkan Melih Gökçek hakkındaki soruşturmaları yürüten Ankara Memur Bürosu Savcısı Namık Kemal Saltık, Edirne Başsavcıvekili Eşref Çağdaş Bal ile Ankara Batı Başsavcıvekili Tuncay Bozdoğan Ankara Başsavcıvekili olarak görevlendirildi. Ankara Başsavcıvekillerinden Adnan Gümüş, Batı Başsavcıvekilliğine, Erkan Yüksel ise tenzili rütbe ile Ankara Bölge Adliye Mahkemesi savcılığına gönderildi.

Adliyedeki ‘Dinlenme odası’nda cephaneliği sergilemeye tenzili rütbe


Oktay Tabur

İzmir Adliyesi’nde ‘dinlenme odası’nda cephaneliğini sergilediği fotoğraflarla gündeme gelen İzmir Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı ve İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Oktay Tabur tenzili rütbe ile Karşıyaka Hâkimliği’ne atandı.

Kobani, Abdullah Zeydan ve Hakkari Belediye Başkanı davalarından dikkat çeken atamalar

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da 42 yıl hapis cezası aldığı Kobani davasına bakan Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerinden Barış Karakurt, Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandı.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan‘ın mazbatasının verilmemesine neden olan; kesinleşmiş memnu hak kararının geri alınmasına imza atan mahkeme üyesi Erhan Çavuşoğlu, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak atandı. HSK, Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesi kararını veren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında inceleme başlatmıştı.

Yerine kayyım atanan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış‘ın 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Birtan Şeker de Zonguldak’a atandı. 

Kırklareli’ndeki Sisli Vadi soruşturmasına bakan savcı ve yargılamayı yapan heyet de dağıtıldı

Ayrıca, Kırklareli’nde 5 Eylül 2023’te meydana gelen sel felaketinde, bungalov işletmesi Sisli Vadi’de de 6 kişinin hayatını kaybettiği olayın soruşturmasını yapan savcı Muzaffer Lekesiz, Van Erciş’e savcı, yargılamayı yapan mahkemenin üyesi eşi Merve Lekesiz ise yine Erciş’e hakim atandı. Kırklareli Başsavcısı Hazım Arslancı ise Yargıtay Savcısı yapıldı. Kırklareli’ndeki soruşturma ve yargılama tartışmalara neden olmuştu. Heyet üyesi Betül Burgaç Bulut,ise Kahramanmaraş Pazarcık’a hakim atandı.

TOLGA ŞARDAN YAZDI

Sisli Vadi felaketinin ardındaki “sisler”

Sisli Vadi’nin ortağı: “Bana telkin ettikleri gibi ifade verdim”

Sisli Vadi soruşturmasında gelişme: Vali’nin koruduğu AFAD Müdürü’ne yargılama kararı, kaçak tesiste adliye pikniği!


Kırklareli’ndeki sel felaketinde Sisli Vadi’de 6 kişi hayatını kaybetmişti

‘Süleymancılar’ın lideriyle fotoğrafları gündeme gelen başsavcı, savcı olarak atandı

Süleymancılar cemaatinin lideriyle fotoğrafları gündem olan Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Selman Eskiler, Aksaray Cumhuriyet Savcılığına atandı. Eskiler’in Süleymancılar cemaatinin lideri Alihan Kuriş‘le fotoğrafı sosyal medyada gündem olmuş, bunun üzerine HSK soruşturma başlatmıştı.


Selman Eskiler

MHP’’li vekilin küfür ettiği hakimin de görev yeri değiştirildi

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un 31 Mart seçimlerinde küfür ettiği Pınarbaşı Hakimi ve İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya’nın da görev yeri değiştirildi. Kaya Bozüyük hakimi yapıldı.

Çorlu davasında gerekçeli karara imza atan heyet de değişti

Çorlu tren kazası davasında gerekçeli karara imza atan mahkeme üyelerinin de görev yeri değiştirildi.  Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden savcı Bahtiyar Gövce, Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Hakim Halil Özbilen ile Ülkü Özbilen de Edirne Uzunköprü hakimliğine atandı

Avukatı koruma zoruyla tuvaletten çıkan başsavcıya da tenzili rütbe

Antalya’nın Kaş Adliyesi’nde avukat Hakan Tüzen‘in, koruma polisi zoruyla tuvaletten çıkarmasıyla gündeme gelen Kaş Başsavcısı Gökhan Feyzoğlu, tenzili rütbe ile düz savcı olarak Afyonkarahisar’a gönderildi. Antalya Barosu avukatlarından Polat Balkan, olay tutanağını paylaşarak “Adalet Bakanına açık çağrımdır: Bu tutanağı okuyunuz ve Antalya Kaş Cumhuriyet Başsavcısına altın klozetli bir tuvalet tahsis ediniz!” demişti.

Karabük’te Filyos Çayı’nda ölü bulunan Gabonlu Dina’nın davasına bakan Karabük Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Duran, Düzce Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı. 

7 kentin başsavcısı tenzili rütbe ile Yargıtay’a atandı

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Tuncel, Kırıkkale Başsavcısı İbrahim Keskin, Uşak Başsavcısı Serdar Durmuş, Kırşehir Başsavcısı Soner Aygün, Karabük Başsavcısı Koray Kesgin, Kırklareli Başsavcısı Hazım Aslancı ve Bolu Başsavcısı Ali Keleş, tenzili rütbe ile Yargıtay Savcılığına atandı. 

TIKLAYIN – Kaş Adliyesi’nde “makam tuvaleti” kavgası: Başsavcı, avukatı polislerin zoruyla tuvaletten çıkardı

 

T24’ÜN SİNAN ATEŞ CİNAYETİ DOSYASI

 • ASUMAN ARANCA

 • Sinan Ateş cinayeti dosyasındaki bilirkişi raporuna T24 ulaştı: Ateş’in adresini Ülkü Ocakları Başkanı istemiş!

  Bilirkişi raporu: İşte adım adım Sinan Ateş cinayetine giden zaman çizelgesi

 • Sinan Ateş dosyasında “krizler” bitmiyor: Savcı 2 ay izne ayrıldı, dosya bir kez daha el değiştirdi

  Sinan Ateş cinayetini suikast çetesine rapor eden fotoğraf ortaya çıktı: Tetikçiyi taşıyan kuryeden ‘görev tamam’ pozu!

  Sinan Ateş iddianamesi: Telefon mesajlarıyla cinayet organizasyonuna işaret eden bilirkişi raporu göz ardı edildi!

  İşte iddianamede yer verilmeyen Ayşe Ateş’in ifadesi: Olcay Kılavuz’un da suikastta dahli olduğu kanaatindeyim

  T24, Sinan Ateş cinayetindeki tetikçinin kaçırıldığı “çakarlı” aracın görüntüsüne ulaştı: Geçtikleri güzergâhta PTS kayıtlarına böyle takıldı

 • TOLGA ŞARDAN

  Sinan Ateş cinayetinden gözaltına alınan iki polis, nasıl Özel Harekatçı oldu?

  Sinan Ateş’in öldürülmesiyle bağlantılı Mersin’deki cinayette eski Ülkü Ocakları Başkanı’na 10 yıl hapis cezası verildi

 • CANDAN YILDIZ

  Sinan Ateş’in kardeşi Selma Ateş: Kendisini devlet zanneden paralel çete o kadar rahat cinayet işlemiş ki onlarca delil bırakmış

  Eski Bursa Ülkü Ocakları Başkanı Cahit Özdemir: Sinan Ateş cinayeti Ülkücülerin ‘Kerbela’sıdır; ocaklar kuşatma altında

Cinayete ilişkin tüm haberler için .

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x